Strona głównaEnglish version
OskarFilmyTeatrDlaczego Japonia?
To lubięGaleria rysunkówO WajdzieBibliografia


Człowiek z nadziei

2005

Andrzej Wajda był pomysłodawcą filmu o "Solidarności", który powstał z okazji jubileuszu 25-lecia związku i miał swoją premierę w TVP w sierpniu 2005 roku. Obraz tworzyło 13 etiud, trwających 8-10 minut. Wajda zaprosił do projektu Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Małgorzatę Szumowską Andrzeja Jakimowskiego, Roberta Glińskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Jacka Bromskiego, Ryszarda Bugajskiego, Feliksa Falka, Piotra Trzaskalskiego i Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Domaradzkiego.

Sceny do reżyserowanej przez Wajdę etiudy pt. "Człowiek z nadziei" kręcone były w pustej sali gdańskiego kina "Neptun". Film jest zapisem rozmowy między Lechem Wałęsą a Krystyną Jandą i Jerzym Radziwiłowiczem, odtwórcami głównych ról w filmach "Człowiek z żelaza" i "Człowiek z marmuru". Troje bohaterów etiudy zastanawia się, czy i w jakiej formie powinien powstać "Człowiek z nadziei", film, który miałby być kontynuacją poprzednich dzieł Wajdy, oraz nad tym, co zostało z "Solidarności" po dwudziestu pięciu latach.

Aktorzy o filmie...

Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Jackiem Cieślakiem ("Rzeczpospolita" 31.03.2006)

Jacek Cieślak: (...) Jak się pan czuł na planie "Człowieka z nadziei", po latach dyskutując o "Człowieku z żelaza" z Lechem Wałęsą, Andrzejem Wajdą i Krystyną Jandą?

Jerzy Radziwiłowicz: Fantastycznie. Lech Wałęsa jest człowiekiem niezwykle sympatycznym i otwartym, szczególnie teraz, kiedy nie musi bezpośrednio angażować się w politykę. Spędziłem bardzo miłe przedpołudnie.

Jednak Andrzej Wajda pozwolił sobie na autoironiczny komentarz i pokazał państwa wspominających Sierpień 1980 w pustym kinie.

Andrzej Wajda już na początku lat 90. powiedział, że kiedyś najwybitniejsi polscy twórcy mogli liczyć na pełne sale, a teraz robią się one puste po dwóch dniach projekcji. Ale "Człowiek z żelaza" oraz "Człowiek z marmuru" regularnie pojawiają się w telewizji. Ciągle dochodzą do mnie głosy ludzi, którzy oglądali filmy - kolejny raz czy pierwszy - że znalazły u nich odzew. (...)

Krystyna Janda w rozmowie z Jolantą Gajdą-Zadworną ("Życie Warszawy" 19.08.2005)

Jolanta Gajda-Zadworna: (...) O czym rozmawiała Pani z Lechem Wałęsą w gdańskim kinie Neptun?

Nasze spotkanie sprowokował Andrzej Wajda. Realizowaliśmy jedną z trzynastu części zbiorowego dzieła, które polscy reżyserzy przygotowywali na obchody 25. rocznicy wydarzeń sierpniowych. Andrzej Wajda chciał, byśmy po latach od premiery "Człowieka z żelaza" spotkali się ponownie na planie: Lech Wałęsa, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Wajda i ja - i porozmawiali o "Człowieku z nadziei".

O tym, że "Człowiek z żelaza" stał się człowiekiem zawiedzionych nadziei?

Nie. Bo to nieprawda. Takiego filmu i takiej rozmowy żadne z nas nie chciałoby ani przeprowadzić, ani zarejestrować. Zastanawialiśmy się, kim byłby dziś Człowiek z nadziei, co by robił, o czym mielibyśmy zrobić ewentualną trzecią część. Takie pytania zadawaliśmy panu Wałęsie, bo to on po premierze "Człowieka z żelaza", wymyślił tytuł "Człowiek z nadziei" i wysłał telegram do Andrzeja Wajdy, wyrażając nadzieję, że taki film powstanie.

A Pani zdaniem, co zostało dziś z ideałów "Solidarności"?

Wiele. Dorobku i wielkości "Solidarności" nikt nie odbierze. Żyjemy w nowym, wolnym kraju. Ale podobało mi się to, co mówił Lech Wałęsa - że już nie my, ale nowe pokolenie to nasi ludzie z nadziei.

Uważa Pani, że zdobycze Sierpnia zostały dobrze wykorzystane?

Tak, w rezultacie tak, cokolwiek byśmy o tym nie myśleli. Żyjemy gdzie indziej, myślimy inaczej, przed nami jest perspektywa, a nie ściana.

Grana przez Panią w filmach Wajdy Agnieszka żywiołowo i bezkompromisowo wchodziła w politykę. Dzisiejsi 20-30-latkowie chyba rzadziej angażują się politycznie. A jeśli już, to raczej chłodno kalkulują, niż wierzą w polityczne ideały.

Nie, nie wydaje mi się, by tak było. Znaczna część młodzieży myśli i działa powodowana większą, szerszą ideą. Jest idealistyczna i społecznie odpowiedzialna. Znam taką młodzież. (...)


KatyńFilmy
Wywiad na 80. urodzinyWajda o sobieDwoje oczu reżysera
OskarInne nagrody
TeatrTeatr telewizjiDlaczego pracuję w teatrze?
Dlaczego Japonia?UlubioneGaleria rysunków
O WajdzieList SpielbergaBibliografia
Jak powstała ta witryna?Autorzy witryny
English Version


Album o filmie Katyń można zamówić w amazon.com w wersjach językowych: angielskiej oraz polskiej
Copyright © 2000–2011 Prószyński Media sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone
Witryna przygotowana przy współpracy Andrzeja Wajdy