Strona głównaEnglish version
OskarFilmyTeatrDlaczego Japonia?
To lubięGaleria rysunkówO WajdzieBibliografia

Jak powstawała ta witryna

Pomysł przygotowania witryny internetowej Andrzeja Wajdy narodził się na początku 2000 roku, w chwilę po ogłoszeniu wiadomości o przyznaniu reżyserowi nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (we wrześniu 1999 roku opracowaliśmy witrynę o nazwie www.pantadeusz.com, dotyczącą zarówno poematu Mickiewicza, jak i filmu Wajdy).

Naszym zamiarem było możliwie wszechstronne i wyczerpujące przedstawienie sylwetki reżysera, jego twórczości, osiągnięć i fascynacji. Zresztą dopiero kompletowanie materiałów uświadomiło nam - a mamy nadzieję, że zobaczą to również użytkownicy strony - jak znaczny i znaczący jest dorobek tego twórcy, jak tytanicznie pracowitym jest człowiekiem, jak szeroka jest skala jego zainteresowań.

Od początku byliśmy pewni, że projekt witryny internetowej musi być realizowany w dwóch wersjach językowych. Chcieliśmy, aby wersja angielska mogła służyć wszystkim tym, którzy dowiedziawszy się o przyznaniu Oscara reżyserowi z Polski, mogli uzyskać wyczerpującą informację.

Sam zainteresowany przyjął pomysł z zadowoleniem, ale i sceptycyzmem, wynikającym z zadeklarowanej niewiary w multimedia i Internet. Tym większym wyzwaniem była realizacja projektu, który, być może, miałby szansę przekonać Andrzeja Wajdę do "klikania".

Witryna została nazwana www.wajda.pl, można się też do niej dostać przez www.wajda.com, witrynę rodziny Wajdów, przygotowaną przez Amerykanina, Chesa Wajdę.

Projekt witryny www.wajda.pl powstawał we współpracy z Krystyną Zachwatowicz, która okazała się wprawnym użytkownikiem Internetu. Dzięki niej, przy nieodmiennie sceptycznym, acz uważnym udziale Andrzeja Wajdy, mogliśmy dokonać wstępnej selekcji materiału, co w gruncie rzeczy określiło charakter witryny. Tworzą ją następujące bloki tematyczne:

O Wajdzie: kalendarium, uzupełnione o wypowiedzi Andrzeja Wajdy na temat miejsca urodzenia, rodziny, rodziców, wspomnień z czasów studiów w krakowskiej ASP i łódzkiej Filmówce, refleksje o Polsce po 1989 roku.

Filmy: wykaz wszystkich filmów fabularnych, wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę, jego krótka wypowiedź na temat każdego z nich, wybór fragmentów recenzji. Rozdział z książki "Podwójne spojrzenie" - "Dwoje oczu reżysera".

Teatr: wykaz zrealizowanych przez Wajdę przedstawień, również w Teatrze TV. Fragmenty recenzji niektórych. Rozdział z książki "Podwójne spojrzenie" - "Dlaczego pracuję w teatrze?"

Oscar: list Stevena Spielberga do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. (po 26 III - również oscarowe przemówienie Wajdy). Inne nagrody, wyróżnienia i doktoraty honoris causa.

Ulubione: zdjęcia ulubionych obrazów Andrzeja Wajdy z jego własnym komentarzem do każdego z nich.

Galeria rysunków Andrzeja Wajdy.

Dlaczego Japonia? - historia fascynacji sztuką japońską i budowy krakowskiego Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", którego fundatorem jest Andrzej Wajda.

Ostatni raz witryna została odświeżona w lutym 2008 roku.KatyńFilmy
Wywiad na 80. urodzinyWajda o sobieDwoje oczu reżysera
OskarInne nagrody
TeatrTeatr telewizjiDlaczego pracuję w teatrze?
Dlaczego Japonia?UlubioneGaleria rysunków
O WajdzieList SpielbergaBibliografia
Jak powstała ta witryna?Autorzy witryny
English Version


Album o filmie Katyń można zamówić w amazon.com w wersjach językowych: angielskiej oraz polskiej
Copyright © 2000–2011 Prószyński Media sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone
Witryna przygotowana przy współpracy Andrzeja Wajdy