Strona głównaEnglish version
OskarFilmyTeatrDlaczego Japonia?
To lubięGaleria rysunkówO WajdzieBibliografia

List Stevena Spielberga do członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej

Los Angeles, 22 listopada 1999

Pan Robert Rehme
Akademia Sztuki i Techniki Filmowej
8949 Wilshire Boulevard
Beverly Hills, CA 90211

Szanowny Panie Przewodniczący,

Osobiste losy Andrzeja Wajdy ściśle splatały się z wieloma wydarzeniami z historii naszego burzliwego stulecia. Ojca reżysera, oficera kawalerii, zamordowano w czterdziestym roku w Katyniu, a on sam, jako szesnastolatek, walczył w partyzantce. Po wojnie studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej, którą ukończył w 1954. Pierwszymi filmami Wajdy, które weszły na ekrany świata, były kolejne części głośnej trylogii o latach powojennych: Pokolenie (1955), Kanał (1957, nagroda specjalna w Cannes) oraz Popiół i diament (1958, nagroda krytyków na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Dzięki nim zyskał opinię wszechstronnego reżysera, obdarzonego zdolnością opowiadania historii, zwłaszcza tych przesiąkniętych ironią, miłosnych i odznaczających się epickim rozmachem. Trzy spośród wielu poruszających, wyrażających intelektualny sprzeciw filmów Wajdy, które powstały w długim okresie dyktatury, nominowano do Oscara w kategorii "najlepszy film zagraniczny": Ziemię obiecaną (w 1975), Panny z Wilka (w 1979) i zdobywcę Złotej Palmy w Cannes, Człowieka z żelaza (w 1981).

Gdy Polska stała się krajem demokratycznym, Wajdę wybrano do parlamentu z ramienia Solidarności, a w 1991 roku otrzymał (za całokształt twórczości oraz wkład w poprawę klimatu kulturalnego w Europie po upadku muru berlińskiego) nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. W 1997 roku został członkiem Akademii Francuskiej w miejsce zmarłego Frederico Felliniego.

Perłą wśród późnych dzieł Wajdy jest Korczak (1990), jeden z najważniejszych europejskich filmów o Holokauście. Opowiada on dramatyczną historię legendarnego nauczyciela i pedagoga, piszącego pod pseudonimem Janusz Korczak i toczącego bohaterską, ale i tragiczną walkę o ocalenie 200 dzieci, swoich podopiecznych, przed grozą warszawskiego getta oraz wywiezieniem do obozu zagłady w Treblince. Kevin Thomas z Los Angeles Times nazwał film "kolejnym triumfem Wajdy, od dawna uznawanego za jednego z największych reżyserów świata" i dodał: "Korczak jest nie tylko jednym z wielkich filmów o Holokauście, lecz w ogóle wielkim filmem". Recenzent Wall Street Journal napisał: "Wajda udowodnił, że święci wcale nie muszą być nudni. Jego Korczak jest dzielny, uparty i mądry".

Miłośnicy kina uważają go za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii filmu, twórcę, który wielokrotnie kierował uwagę świata w stronę kina europejskiego. Starając się pokazać najszlachetniejsze wzloty i najmroczniejsze zakamarki europejskiej duszy, inspirował nas wszystkich do zastanowienia się nad własnym człowieczeństwem. Wajda przynależy do Polski, lecz jego filmy stanowią część kulturalnego dziedzictwa ludzkości.

Przykład Andrzeja Wajdy przypomina nam, twórcom filmowym, że czasem historia może wystawić naszą odwagę na niespodziewaną i poważną próbę, że widzowie mogą oczekiwać od nas podniesienia na duchu, że możemy stanąć przed koniecznością zaryzykowania kariery w obronie godności naszych społeczeństw. Z powodu tego, kim jest i co zrobił dla sztuki filmowej, gorąco popieram kandydaturę Andrzeja Wajdy do Nagrody Specjalnej Akademii, która ma być przyznana w marcu 2000 roku.

Z poważaniem,
Steven SpielbergKatyńFilmy
Wywiad na 80. urodzinyWajda o sobieDwoje oczu reżysera
OskarInne nagrody
TeatrTeatr telewizjiDlaczego pracuję w teatrze?
Dlaczego Japonia?UlubioneGaleria rysunków
O WajdzieList SpielbergaBibliografia
Jak powstała ta witryna?Autorzy witryny
English Version


Album o filmie Katyń można zamówić w amazon.com w wersjach językowych: angielskiej oraz polskiej
Copyright © 2000–2011 Prószyński Media sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone
Witryna przygotowana przy współpracy Andrzeja Wajdy